۱۰ راه‌کار فوق‌العاده برای ایمن‌سازی وبسایت تجاری در سال ۱۳۹۷

۱۸:۱۷ ۱۳۹۷-۰۴-۱۷

ایمن‌سازی وبسایت تجاریامروزه با توجه به وضعیت وب‌سایت‌ها و مهاجمانی که همیشه در کمین هستند ایمن‌سازی وبسایت تجاری یک چالش واقعی از دیدگاه امنیتی است. برخی از وب‌سایت‌های تجارت الکترونیکی به دلیل نداشتن تخصص و تجربه کافی به مشکلات متعددی دچار خواهند شد. صاحبان فروشگاه‌های آنلاین همواره در معرض خطر از دست دادن سایت و اطلاعات مشتریان خود هستند.

ایمن‌سازی وبسایت تجاری

با توجه به رقابت شدید در دنیای دیجیتال و سوء استفاده‌های ناشی از حسادت، رقابت و… باید به امنیت سایت توجه ویژه‌ای داشت. نگران نباشید! خوشبختانه، راه‌های متعددی به منظور ایمن‌سازی وبسایت تجاری وجود دارد که آشنایی با آن‌ها می‌تواند خطرات احتمالی را کاهش دهد. در این مقاله از ژاکت قصد داریم به بررسی چندین راه‌کار بپردازیم تا در نهایت بتوانید سدی در برابر مهاجمان ایجاد کنید.

۱- انتخاب میزبانی مناسب برای فروشگاه اینترنتی

انتخاب سرویس میزبانی مناسب وب برای سایت‌های تجارت الکترونیکی مقوله بسیار مهمی است و امنیت سرویس باید اولویت اول شما باشد. جدا از مقله امنیت، میزبانی روی سرعت وب‌سایت نیز تاثیرگذار است.

  • بررسی کنید که شرکت ارائه‌دهنده سرویس میزبانی وب‌سایت شما را به صورت ۲۴ ساعته و هر روز از هفته پشتیبانی می‌کند.
  • چک کنید این سرویس دارای دارای حداکثر آپ تایم باشد. (حداقل خاموشی)
  • از نحوه بکاپ‌گیری و برنامه‌های آن‌ها سوال کنید.

۲- از  پروتکل امن HTTPS استفاده کنید

در آموزش‌های قبلی بررسی کردیم که امنیت فروشگاه اینترنتی یا هر نوع وب‌سایت تجاری تا چه میزان اهمیت دارد و یکی از موارد مهمی که همواره بر آن تاکید داریم، فعال‌سازی گواهی‌نامه SSL است. بهتر است از پروتکل HTP به HTTPS سوئیچ کنید. در ابتدا باید یک گواهینامه SSL از شرکتی معتبر تهیه کنید. هنگامی که گواهی را از یک فروشنده یا شرکت میزبانی معتبر خریداری کردید، آن را نصب و تنظیمات را پیاده‌سازی کنید. امنیت سایت برای موتورهای جستجو حائز اهمیت است و آن را به عنوان فاکتوری هنگام نمایش در نتایج جستجو در نظر می‌گیرند.

ایمن‌سازی وبسایت تجاری -internet-security

۳- انتخاب پلت‌فرم امن و مناسب

هنگام راه‌اندازی وب‌سایت به بسترهای مختلفی نیاز دارید به عوامل مختلفی از قبیل پشتیبانی، عملکرد و ویژگی‌های پلت‌فرم دقت کنید. جدای از ویژگی‌ها میزان امنیت آن را بررسی کنید در غیر این صورت تمام ویژگی‌ها و عوامل ذکر شده بی‌فایده خواهند بود. وب‌سایت‌های تجاری می‌توانند از پلت‌فرم‌های مختلفی مانند Magento، Prestashop و WooCommerce کمک بگیرند.

۴- نظارت بر امنیت حساب‌های کاربری

هکرها می‌توانند اطلاعات مورد نیاز برای ورود به سیستم را به دست آورند یا حساب‌های کاربران را هک کنند. شما به عنوان مدیر باید بررسی کنید که کاربران از قوانین امنیتی سایت تبعیت می‌کنند یا خیر.

به طور مثال می‌توانید موارد زیر را دنبال کنید:

  • قوانین مختلفی را وضع کنید تا میزان نفوذپذیری به حداقل ممکن کاهش باید.
  • تغییر رمزهای عبور
  • تعیین رمز عبور پییچیده شامل کاراکتر و اعدا
  • قرار دادن شاخص قدرت برای رمزهای عبور
  • و…

ایمن‌سازی وبسایت تجاری -secure-PASSWORD

۵- عدم ذخیره‌سازی اطلاعات حیاتی

ذخیره‌سازی اطلاعات مهم و حیاتی مانند اطلاعات کارت‌های بانکی مشتریان کار بسیار خطرناکی است چون اگر سیستم  در خطر باشد، ممکن است اطلاعات مشتریان و کاربران در دست افراد سودجود قرار بگیرد و اعتبار برند تجاری شما نابود شود. برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی، باید تمهیدات خاصی در نظر بگیرید.  تولید اعداد تصادفی، صفحه کلیدهای امنیتی در هنگان وارد کردن اطلاعات، عدم ذخیره‌سازی اطلاعات و… موارد بسیار مهمی هستند که باید رعایت کنید.

۶- انجام تست‌های میزان آسیب‌پذیری وب‌سایت

برای اینکه نواقص وب‌سایت خود را شناسایی کنید بهتر است از تست‌های آسیب‌پذیری وب‌سایت کمک بگیرید. به این صورت فرصتی برای هکرها باقی نمی‌ماند. هر پلت‌فرم تجارت الکترونیکی دارای ابزارهای مختلفی است که به شما امکان می‌دهند آسیب‌پذیری‌های سایت خود را اسکن کنید.

ایمن‌سازی وبسایت تجاری -HACKED

۷- به‌روز نگه داشتن وب‌سایت

هکرها همیشه به دنبال کشف  آسیب پذیری‌های وب‌سایت شما هستند. همان‌طور که می‌دانید همواره نسخه‌هایی برای رفع باگ و نواقص امنیتی برای افزونه‌‌، قالب و هسته وردپرس منتشر می‌شود. با به‌روزرسانی همیشگی وب‌سایت خود این راه نفوذ را مسدود کنید و به ایمن‌سازی وبسایت تجاری خود بپردازید.

۸- سازگاری با PCI DSS

به عنوان مدیر و برای ایمن‌سازی وبسایت تجاری باید بررسی کنید که آیا این سایت تجاری با استانداردهای PCI DSS سازگار است یا خیر. PCI DSS یک استاندارد امنیتی است که برای افزایش ایمنی اطلاعات کارت‌های اعتباری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایمن‌سازی وبسایت تجاری

۹- انجام پشتیبان‌گیری‌های منظم

هر نوع وب‌سایتی فارغ از موضوع آن، به پشتیبان‌گیری‌های منظم نیاز دارد. برخی سرویس‌های ارائه‌دهنده میزبانی این کار یعنی تهیه نسخه‌پشتیبان را برای شما انجام می‌دهند اما بهتر است خودتان نیز بر این امور نظارت داشته و هر چند مدت یک‌بار نسخه بکاپ کاملی از سایت تهیه کنید.

۱۰- استفاده از شبکه تحویل محتوا یا CDN

یک شبکه تحویل محتوا مجوعه‌ای از سرورهایی است که در نقاط جغرافیایی مختلف قرار دارند و بر اساس موقعیت کاربر،‌ محتوا را تحویل می‌دهند. CDNها نسخه‌ای از محتوای وب‌سایت شما را ذخیره می‌کنند و در صورت وجود موارد مشکوک اطلاع می‌دهند که مورد مخربی یافته‌اند.

ایمن‌سازی وبسایت تجاری -how-cdn-works

جمع‌بندی نهایی

روش‌های متعددی برای ایمن‌سازی وبسایت تجاری وجود دارد. برخی به دنبال استخدام کارشناس امنیتی هستند تا هیچ راه نفوذی برای مهاجمان باقی نماند و برخی به مقوله امنیت اهمیت خاصی نمی‌دهند. اگر دانش یا تخصص کافی و یا هزینه استخدام کارشناس امنیتی ندارید می‌توانید از ۱۰ راه‌کار ذکر شده به منظور ایمن‌سازی وبسایت تجاری خود کمک بگیرید. دقت داشته باشید که بهترین  ویژگی‌های وب‌سایت‌های تجارت الکترونیکی سرعت، امنیت و کارایی آن است.

پیشنهاد ژاکت

در نهایت پیشنهاد می‌کنیم برای حفظ ایمنی وبسایت وردپرسی خود از یک افزونه حرفه‌ای و امنیتی مانند iTheme Security استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید