۱۴ روش برای محافظت از پلتفرم تجاری در برابر نفوذگران

۱۹:۳۹ ۱۳۹۶-۱۱-۲۸

محافظت از پلتفرم تجاری برای هر کسب و کار تجاری از الویت‌های اصلی است. بدون امنیت بسترسازی برای فرآیند‌های تجاری و همچنین تبادلات اجتماعی عملا غیرممکن است. کسب و کارهای اینترنتی نیز از این مقوله مستثنا نیستند. از ابتدای شروع انجام عملیات در اینترنت، امنیت نیز جز مباحثی قرار گرفت که به عنوان بخشی از علم در مورد محافظت از پلتفرم تجاری و اطلاعاتی مورد توجه متخصصان حوزه اینترنت قرار گرفته است. در طی ۴۰ سال گذشته موضوع امنیت نیز پا به پای مباحث فناوری اطلاعات رشد کرد و دانش امنیت وب در مراکز علمی و دانشگاهی توسعه یافت. از آنجا که همواره در کنار هر چیز خوبی افراد خرابکار نیز برای سواستفاده فعالیت خود را شروع می‌کنند در این مقاله از ژاکت بلاگ سعی کردیم ۱۴ روش برای محافظت از پلتفرم تجاری را با هم بررسی کنیم.

محافظت از پلتفرم تجاری

روزی نیست که خبری از هک شدن یا دزدی‌های اینترنتی و فاش شدن اطلاعات کاربران در سایت‌های مختلف را نشنویم. این اتفاق به بخشی از فرآیند روزمره کسب و کارهای اینترنتی تبدیل شده است. تصور کنید یک سایت فروشگاهی برای ساعت‌هایی هر چند اندک از دسترس خارج شود. از دست رفتن صدها میلیون تومان فروش و همچنین نگرانی کاربران از افشای اطلاعات حساب کاربری آن‌ها و همچنین نگرانی‌هایی از بابت وجه اعتباری کسب و کار سایت می‌تواند بخشی از ضررهای بی‌توجهی به امور امنیتی یک وبسایت باشد.

۱- یک سیستم‌ امن برای مبادلات کسب و کار خود بیابید

برای محافظت از پلتفرم تجاری استفاده از سیستم مدیریت محتوای امن یک ضرورت جدی است. برای این منظور لازم است که برای برنامه‌نویسی بخش تجاری، سایت خود به صورت شیی گرا، اقدام کنید یا از سیستم‌های مدیریت محتوایی مانند وردپرس استفاده کنید. نوع نگارش برنامه‌نویسی این‌گونه سیستم‌ها، دسترسی و احتمال تخریب هکرها را کاهش می‌دهد. تنوع بسیاری از افزونه‌های مرتبط در زمینه ‌یا امنیت وردپرس در این فرایند بسیار کمک کننده و اطمینان بخش است.

۲- از گواهی ssl برای سایت استفاده کنید

این گواهی نامه در واقع به سایت این اعتبار را می‌بخشد که از اطلاعات کاربران در مقابل هکرها به نحو مناسبی مراقبت کرده و فرایند تبادلات مالی با وجود استاندارهای درخواستی SSl مقبول به نظر می رسد. هنگامی که از گواهی SSL استفاده کنید کنار آدرس دامنه شما در مرورگر عبارت سبز رنگی قرار می‌گیرد که امنیت سایت شما را برای کاربران معرفی می‌کند. این فرایند باعث افزایش اطمینان کاربران دراستفاده از سایت خواهد بود. این خود یک راه ضروری برای محافظت از پلتفرم تجاری است.

۳- اطلاعات غیرضروری را ذخیره نکنید

برخی اطلاعات شخصی کاربران مثل  ۲CCV یا تاریخ انقضای کارت اعتباری کاربران داده‌های ضروری برای کسب و کار نیستند و ذخیره آن‌ها علاوه بر اشغال فضای دیتابیس و کندی سرعت هاست، ممکن است در حملات هکری مورد سواستفاده قرار گیرد پس تا جای ممکن از نگهداری اطلاعاتی که به کاربر کمکی نمی‌کند خودداری کنید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید نگهداری از چنین اطلاعاتی ممکن است خلاف مقررات جاری کشور نیز باشد.

 

۴- از پسوردهای قوی استفاده کنید

ممکن است کاربرانی که تمایل به عضویت در سایت شما دارند برای سهولت از رمزهای ساده استفاده کنند. اگر کاربران رمزهای ساده داشته باشند، حساب آن‌ها در سایت ممکن است هک شود مثلا به جای آن‌ها خریدی انجام شود و حساب کیف پول آنها در سایت مورد سواستفاده هکرها قرار گیرد. در اینصورت باید با استفاده از تنظیمات محدودیت‌هایی را برای استفاده از رمزهای ساده قرار دهید. تعداد ۸ کاراکتر و استفاده از حروف بزرگ و ترکیبی از اعداد و نشانه‌های نوشتاری مانند علامت‌های تعجب یا ویرگول می‌تواند به حفاظت هر چه بیشتر کاربران بیانجامد.

۵- از سامانه‌های تشخیص فعالیت مشکوک استفاده کنید

اینکه یک کاربر با آی‌پی‌های مختلف خرید کند یا اینکه با شماره کارت‌های مختلف از سایت شما خریدی انجام دهد  یا اینکه صاحب کارت با صاحب حساب کاربری متفاوت باشد از موارد مشکوک تراکنش‌های مالی به حساب می‌اید.

۶- تعداد لایه‌های امنیتی را افزایش دهید

تایید دو مرحله ای با گوشی همراه، افزایش لایه‌های امنیتی ورد کاربران غیرمجاز را کاهش می‌دهد. استفاده از کدهای کپچا نیز در این زمینه موثر است. در این زمینه لازم است برای روش‌های جدید و بستن حفره‌های امنیتی با متخصصین حرفه‌ای در زمینه امنیت مشورت کنید.

۷- به کارمندان امنیت را بیاموزید

آموزش امنیت به کارمندانی که سیستم سایت شما را مدیریت می‌کنند، بسیار ضروری است. اینکه این افراد مثلا از ارسال رمزها و نام کاربری در ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی خودداری کنند یکی از این ‌آموزش‌هاست. همچنین قوانین و مقررات محافظت از اطلاعات شخص و شرکتی کاربران نیز طبق مقررات کشور ضروری است تا کسب و کار شما را با مشکلات قانونی در این زمینه روبرو نکند.

۸- برای همه سفارش‌ها یک کد رهگیری صادر کنید

این کار علاوه بر آسانی پیگیری از اشتباهات سهوی یا خطاهای امنیتی می‌کاهد.

۹- فرآیندها را مرور کنید

برای بررسی تراکنش‌ها از ابزار آنلاین آنالیتیکس استفاده کنید. این مثل استفاده از یک دوربین برای کنترل رفت و آمدها در محل کسب و کار شماست. این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید عملکرد کاربران در سایت را رصد کنید. با تنظیمات این ابزارها همچنین می‌توانید هشدار فعالیت‌های مشکوک در سایت را نیز در گوشی همراه دریافت کنید.
علاوه بر این‌ها خدمات امنیتی که سرورها به مشتریان خود ارائه می‌کنند نیز اهمیت دارد. سرورها به نسبت کیفیت و مشتری مداری، خدماتی در زمینه امنیت را به صورت عمومی برای همه سرویس‌های تحت پوشش خود انجام می‌دهند. ممکن است اگر هاست خوبی انتخاب کرده باشید بتوانید درخواست کنید که به صورت منظم سایت شما را اسکن کنند و احیانا موارد مشکوک یا دارای مشکل را به شما گزارش و حذف کنند.

۱۰- برای حملات DDos آماده باشید

حملات DDos در واقع تعداد بسیار زیادی از درخواست عادی در سایت است که در زمان بسیار کم توسط تعداد زیادی سرور همزمان انجام می‌پذیرد. تصور کنید مثلا صد هزار درخواست خرید یک کالا در چند ثانیه به سمت سرور شما حمله کند. این باعث اختلال در عملکرد سرور شده و عملا سایت شما را از دسترس خارج خواهد کرد.

۱۱- نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنید

برای کسب و کارهای اینترنتی در ایران که چرخه‌ی کاملی از فروش را دارند داشتن نماد اعتماد لازم است. این نماد در واقع تایید می‌کند که فروشنده دارای هویتی تایید شده است و ساز و کار و چرخه خرید از انتخاب کالا تا پرداخت به صورت کامل در سایت انجام می‌گیرد. پس از دریافت ای نماد، سایت می‌تواند نسبت به درخواست درگاه‌های بانکی اقدام نماید.

۱۲- بک‌آپ بگیرید

افزونه‌های خوبی برای بک‌آپ گیری در وردپرس وجود دارند. همچنین می‌توانید برحسب نیاز با هاست خود برای بک‌آپ گیری منظم هماهنگ باشید. در صورتی که سایت شما دچار مشکل شود، بک آپی که از سایت دارید می‌تواند نجات بخش سایت باشد.

۱۳- افزونه‌های امنیتی وردپرس را نصب کنید

برای حفظ امنیت وبسایت وردپرسی و محافظت از پلتفرم تجاری افزونه‌های بسیاری در زمینه امنیت وجود دارد. براساس نیاز خود می‌توانید راه کارهای زیادی برای لایه‌بندی حفاظت امنیتی خود تعریف کنید. با جستجوی امنیت در سایت ژاکت می‌توانید به انبوهی از افزونه‌های معتبر در زمینه امنیت دسترسی پیدا کنید.

۱۴- بروز رسانی کنید

بروزرسانی وردپرس و افزونه‌هایی در حال حاضر بر روی سایت هستند نیز امری واجب است. بروزرسانی‌های افزونه‌ها در وردپرس مطابق آخرین دستاوردهای مقابله با هکرهاست. از دست دادن بروز رسانی‌ها و بی‌توجهی به این امر می‌تواند سایت را با خسارت‌های جدی روبرو کند. لازم است یک برنامه مشخص برای بروز رسانی افزونه‌ها در سایت تعریف کنید و به صورت جدی به آن پای‌بند باشد.

جمع‌بندی

امنیت در کسب و کار اینترنتی هر روز از اهمیت بیشتری برخوردار می‌گردد. راهکارهای امنیتی زیادی هر روز در قالب نرم افزار ها یا به صورت افزونه‌های امنیتی برای سایت‌ها ایجاد می شود تا اینکه بتواند جلوی حفره هایی که هکر ها برای نفوذ به آن علاقمند هستند را بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید