نحوه ساخت افزونه تجاری یک میلیون دلاری در وردپرس

۱۷:۲۲ ۱۳۹۶-۱۱-۱۶

ساخت افزونه تجاری در وردپرس از کسب و کارهای به نسبت نوین است. اینکه چطور یک کسب و کار موفق می شود و بسیاری دیگر دچار شکست می‌شوند، خود تبدیل به علم شده است. بررسی این فرایندها و نتایج افکار بنیان‌گذاران هر مجموعه یا شرکت موفقی می‌تواند راهکارهای ارزشمندی برای جلوگیری از شکست‌های پیش‌بینی شده ارایه کند. در دنیای افزونه‌های وردپرس نیز بسیاری از شرکت‌ها و افراد برای ایجاد و توسعه‌ی افزونه‌ها تلاش می‌کنند و محصول خود را برای بازار ارایه می‌دهند. آیا همه آن ها موفق می‌شوند؟ البته که درصد بسیار زیادی از این کسب و کار‌ها در کمتر از ۲ سال از بین می‌روند. در این مقاله از بلاگ ژاکت سعی کردیم تجربیات Pippin Williamson  که در توسعه و ایجاد کسب و کارش براساس تولید افزونه‌های وردپرس است را بررسی کنیم. Pippin در حال حاضر مالک شرکت  Sandhills Development است که افزونه‌های پر فروش را به مارکت‌های وردپرس عرضه کرده است.

ساخت افزونه تجاری در وردپرس

williamson-ساخت افزونه تجاری در وردپرس

از گذشتت به ما بگو. از کجا ساخت افزونه تجاری در وردپرس را شروع کردی و به کجا رسیدی؟

خب اسم من ویلیامسون هست و شرکت سندهیلز رو اداره میکنم که با افزونه‌هایی که تولید میکنه به تجارت الکترونیک و عضویت در سایت‌ها و همکاری در فروش کمک میکنه.
از گذشته که بخوام بگم اینکه در سال ۲۰۱۰ که یک دانشجوی تازه وارد بودم اولین محصولم رو به بازار عرضه کردم و در عرض چند ساعت اولین فروشم را بدست اوردم. و این شروع مسیری بود که الان منو تبدیل به مالک شرکتی کرده که با ۱۳ کارمند درامدی بالغ بر ۱۹۱ هزار دلار در ماه داره!

خب برامون از مسیر رشد بگو. چه کار هایی انجام دادی و چه چیزی باعث شد این افزونه‌های پرفروش رو بنویسی؟

راستش من افزونه‌های بسیاری نوشتم که خیلی‌هاش هم موفق نبودن. اما از سال ۲۰۱۰ که اولین محصول رو نوشتم، نگاهم این بود که برای مصرف خودم افزونه بنویسم. بنابراین نیازهایی که خودم باهاشون درگیر بودم رو بررسی می‌کردم و ایده‌آل‌ترین راه‌حل‌ها رو کنار هم می‌گذاشتم و تبدیلش میکردم به یک افزونه که کار خودم رو راه بندازه. این باعث شد که با نیازهای دقیق مشتری‌ها بیشتر آشنا بشم و دغدغه‌ها و فرایند حل مشکلاتشون رو بیشتر درک کنم. وقتی به عنوان یک مصرف کننده افزونه بنویسید مشتری رو در حال استفاده تصور می‌کنید بنابراین سعی می‌کنید در ساده‌ترین حالت ممکن، مشکل یا نیاز رو برطرف کنید. یکی از اشکالاتی که باعث میشه افزونه‌ها دچار شکست تجاری بشن امکانات پیچیده‌ی اون‌ها برای افراد تازه‌کار هست. درگیر شدن مخاطب با دکمه‌های بسیاری که هیچ‌گاه از اون‌ها استفاده نمیکنه باعث میشه یک افزونه ی خیلی خوب جاش رو به یک افزونه ساده بده. بنابراین برای افراد متنوع می‌تونید محصولاتتون رو رده بندی کنید. اینطور هم حق انتخاب به کاربرها میدید و هم اینکه می‌تونید نسخه‌های برتر رو با قیمت بیشتری برای افراد حرفه‌ای تر بفروشید. با این کار هم پول بیشتری بدست میارید هم منزلت محصول شما حفظ میشه و کاربرها هم خوشحال خواهند بود.

اگر بخوام از ابتدای مسیر بگم، من نه دفتر داشتم نه شرکت ثبت شده و نه حتی کارمند. به ساخت افزونه تجاری در وردپرس برای مشتری‌های محدود که میخواستن سایت‌هاشون رو بهبود بدن نوشتم که در واقع بعضی از بخش‌های افزونه‌هایی که الان دارم می‌فروشم براساس سفارش‌ها و نیاز‌هایی ایجاد شد که مشتریانم در اون سال‌ها به من سفارش دادند. اندک اندک میزان درآمد من از ماهی ۱۰۰ دلار رسید به ماهی ۲۵ هزار دلار در سال ۲۰۱۳٫ که بالاخره یک شرکت ثبت کردم و کار رو به صورت قانون مدارتری پیشرفت کرد. شاید برای خواننده‌های شما جالب باشه که در حال حاضر درآمد شخص خودم بیشتر از ۳۰ هزار دلار در ماه شده است.

خب برامون بگو که چه چیزی باعث میشد که  ساخت افزونه تجاری در وردپرس رو در پیش بگیری؟

خب همونطور که گفتم من هر چیزی که احساس کنم کمک کننده میتونه باشه میسازم. حالا اینکه ۵ دلار باشه ارزشش یا اینکه بشه گرون‌تر فروختش بحث دیگری است. یک جورایی احساسم رو در نظر می‌گیرم و همچنین نیاز کاربران و مصرف کننده‌های اون افزونه رو. اما یک بخش‌بندی برای ساخت افزونه تجاری در وردپرس در نظر گرفتم و اون مربوط به کسب و کار و محتواست. این دو تا مقوله موضوعاتی هستند که من برای ساختن افزونه‌های جدید براشون وقت میگذارم.

مشتری‌هات رو چطور پیدا میکنی؟

خیلی ساده. البته نه به همین سادگی که گفته میشه اما من دو روش اصلی برای یافتن مشتری‌های جدید دارم. یکی عرضه ی محصول در مارکت‌های جهانی وردپرس مثل codecanyon و دوم پیدا کردن مشتری از طریق وبلاگ‌نویسی و تامین محتوا.
خب یکی از نکته‌های موفقیت من هم همین تولید مداوم و منظم محتوای ارزشمند و کاربردی برای مشتریان و کاربران آینده محصولاتم بوده. خیلی از افرادی که الان مشتریان دایمی شرکت من هستند، ابتدا نیازشون رو در گوگل جستجو کردن و مثلا به مقاله‌ی من برخورد کردند و با توضیحات من به سایت سر زدن یا تونستن نیازشون رو از مارکت برطرف کنند. اینکه شما به عنوان مالک یک کسب و کار بتونید مدیریت محتوایی که تولید میکنید رو به سمت یافتن مشتری‌های جدید سوق بدید و در واقع به نوعی بتونید به صورت ارایه‌ی راهکارها و نکته‌های رایگان، مشتریان رو به سمت مصرف محصولات تولیدی شرکتتون سوق بدید، هنر بازاریابی محتوا گفته میشه.

یکی ار نکته‌های مهمی که با خوانندگان مطالبم در میون میگذارم ریزه‌کاری‌ها و تجربیات خودم هست. خیلی شفاف و صادقانه. این به مردم کمک میکنه که بتونن نسبت به کسب و کار شما اطمینان پیدا کنن و با همزاد پنداری که با شما پیدا میکن بتونن به مشتریان وفادار شما تبدیل بشن. در واقع شما با تهیه‌ی محتوای کاربردی برای کاربرانتون یک جور لطف مظاعف به اون‌ها دارید که مشتریان شما هم با تعریف و تبلیغ محصول جبران زحمات شما رو خواهند کرد و در نتیجه در ساخت افزونه تجاری در وردپرس به موفقیت می‌رسید.

چه مدل کسب و کاری رو برای توسعه و رشد در ساخت افزونه تجاری در وردپرس دنبال می‌کنی؟

یک نکته مهمی که در اینجا مایلم بگم زمان هست. اینکه فکر کنید خب حالا محصولی نوشتید و بازار هم پسندید و تونستید سود خوبی بدست بیارید کار تمام شده است. باید درک کنید که تداوم کسب و کار به میزان توسعه و رشد شما بستگی داره. در دنیای امروز رشد لازمه بقاست. به دلیل رقابت‌های بسیار، اینکه شما بخواهید سال‌ها فقط یک نیاز رو برطرف کنید و دایما فقط روی یک مطلب تمرکز کنید زیاد آسون نیست. بخش تحقیق و توسعه شرکت شماست که میزان تلاش‌ها و رشد‌هاش بقای شرکت رو حفظ میکنه نه فقط محصولات خوبتون. شرکت‌های خودرو سازی رو در نظر بگیرید اگر قرار بود که فقط سوار شدن و حرکت کردن و حمل و نقل اساس یک خوردو باشه که دیگه این همه امکانات رفاهی و پیشرفت در ساخت موتورها و طراحی‌های چشمگیر به بازار خودروها به سرعت روانه نمیشد. شما وقتی محصولی رو به بازار عرضه می‌کنید باید یک نسخه در حال رشد اون محصول رو نیز در حال کار تحقیق و توسعه داشته باشید تا بتونید تداوم توسعه رو دنبال کنید. غیر از این در دنیای امروزی امکان رقابت وجود نخواهد داشت. خلاصه اینکه نوآور نباشید و بهبود ندید از بین میرید! حال در ساخت افزونه تجاری در وردپرس باشد یا موارد دیگر.

مهمترین تصمیماتی که برای توسعه گرفتی رو برامون بگو

در اینجا مایلم  چند تجربه رو با خوانندگان شما در میون بگذارم:

  • وقتی کالای شما خوش فروش شده است قیمت آن را افزایش دهید. زمینه‌ی هر رشدی کسب درآمد بیشتر و سرمایه‌گذاری در طرح‌های آینده شرکت است. یادم هست که در سال ما یک محصول برای همکاری در فروش داشتیم و قیمت ۲۴ دلاری برای آن در نظر گرفته بودیم. همه راضی بودند ، مارکت codecanyon و همچنین مشتریان. در اینجا باید به این نکته توجه کنید که آیا محصول شما قابلیت ارایه با قیمت بالاتر را دارد. برای پاسخ به چنین پرسشی باید درک کنید آیا میزان رضایت و درآمدی که مشتریان فعلی از افزونه‌ای که شما ارایه می‌کنید آیا کافی است و مثلا اگر افزونه ۲۴ دلاری می‌خرند با آن چند ده هزار دلار سود کسب میکنن و … وقتی پشتیبانی شما از محصول و میزان کم دردسرهایی که ایجاد می‌کند بتواند زضایت نسبتا بالایی را برای مشتری ایجاد کند زمان افزایش قیمت محصول است. خب همه این شرایطی که گفتم را افزونه ما داشت و در این سال من قیمت این افزونه را به یکباره از  ۲۴ دلار به ۴۲ دلار افزایش دادم. البته که ابتدا نگران بودم اما با کمال خوشحالی نه تنها تعداد کاربران و مشتریان جدید کم نشد بلکه درآمد ما به بکباره دچار تغییر زیادی شد. من به این سود مظاعف سود توسعه و تداوم رشد می‌گویم. این نتیجه زحمات سال‌های گذشته است و این زمان موقع دروی کاشته‌های شماست.
  • دومین نکته تمدید خودکار پشتیبانی از محصول بود. در گذشته ما نزدیک پایان مهلت پشتیبانی برای مشتریان ایمیلی ارسال می‌کردیم و از آن ها می‌خواستیم که پشتیبانی محصول را تمدید کنند. بسیاری از مشتریان حالا به دلایل مختلف ممکن بود فراموش کنند و ما این درآمد را ازدستت می‌دادیم. فرایند تمدید خودکار پشتیبانی محصول در واقع به نوعی قرار دادن مشتری در یک کار انجام شده است. ممکن است در ظاهر جالب نباشد اما اگر با این عنوان که شما به فکر تداوم همکاری با او هستید و هر زمان که مشتری بخواهد می‌تواند ابن پشتیبانی را کنسل کند ما توانستیم به درآمد پایداری در این زمینه برسیم و با یک تغییر تاکتیک در واقع درآمد دائمی خوبی برای محصولات فراهم آوردیم.

دیدگاهتان را بنویسید